Centrum Kultury Wrocław Zachód  ›  Nasza działalność  ›  DRZWI OTWARTE - INTEGRACJA

KULTURA KLUCZEM OTWIERAJĄCYM KAŻDE DRZWI

CENTRUM KULTURY

WROCŁAW-ZACHÓD

ZAPRASZA DO UDZIAŁU W

INTEGRACYJNYCH

WARSZTATACH

ARTYSTYCZNYCH

 

12.09.2020 - 25.10.2020

 

„Drzwi Otwarte – Integracja” to projekt, którego misją jest edukacja i rozwijanie artystycznych pasji osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych. Przez dwa miesiące sześć grup: teatralna, muzyczno-wokalna, filmowa, literacko-fotograficzna, komiksowa i cukiernicza współpracowały m.in. nad spektaklem, koncertem, reportażem, filmem i komiksem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W życiu codziennym zwykle tylko się mijają. Wiedzą o sobie, jednak podchodzą do siebie bez ciekawości. Osoby zmagające się z niepełnosprawnościami i pełnosprawne. Centrum Kultury Wrocław Zachód od 2002 roku konsekwentnie realizuje ideę stworzenia nowych rozwiązań programowych, organizacyjnych i technicznych, które pozwolą osobom „wykluczonym z kultury” na rozwijanie artystycznych zainteresowań. Tym razem zaprasza do spotkania, które ma stać się pomostem do wzajemnego porozumienia i szansą do rozwijania artystycznych pasji.

Głównym celem warsztatów w ramach „Drzwi Otwarte – Integracja” jest współpraca osób reprezentujących różne kultury, języki i percepcje świata. Chcieliśmy pobudzić potrzebę odbioru kultury, a także zapewnić uniwersalną przestrzeń do spotkania i ekspresji jednych i drugich w muzyce, teatrze oraz filmie animowanym. Udział w zajęciach wpłynął korzystnie na integrację osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych,  myślenie abstrakcyjne, a także zainspirowało do podejmowania kolejnych działań artystycznych.

W połowie września Centrum Kultury Wrocław - Zachód rozpoczęło sześć rodzajów warsztatów:

  • WOKALNE – zajęcia skierowane do 5-10-osobowej grupy osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu oraz pełnosprawnych. Uczestnicy pod okiem profesjonalnych muzyków i wokalistów pracowali indywidualnie oraz w grupie nad wybranymi przez siebie i prowadzących utworami. Celem było doszlifowanie swoich potencjałów i możliwości wokalnych, prezentując się przed innymi warsztatowiczami, ucząc się zrzucać z siebie tremę i udowadniając, że pracą można osiągnąć naprawdę wiele.

GALERIA ​ZDJĘĆ

 

  • TEATRALNE – 5-10-osobowa grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową i pełnosprawnych stworzyło wspólny spektakl teatralny. Scenariusz został oparty na podstawie historii Dolnego Śląska i losów jego mieszkańców po II wojnie światowej. Warsztat poprowadziła Angelika Pytel. 

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • FILMOWE – warsztaty dla osób z niepełnosprawnością słuchu i pełnosprawnych (od 5 do 10 osób). W trakcie trzygodzinnych spotkań uczestnicy poznali podstawowe techniki realizacji filmów. Efektem warsztatów były filmy krótkometrażowe.  

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • LITERACKO-FOTOGRAFICZNE - podczas warsztatów uczestnicy (od 5 do 10 osób) dowiedzieli się jak znaleźć dobry temat na reportaż literacki, jak zbierać materiały, jak "ugryźć" temat, jaka jest rola autora oraz jak skomponować zebrany materiał w spójną całość. Po zapoznaniu się z teorią uczestnicy mieli okazję stworzyć autorskie reportaże na wybrany przez siebie temat. Uczestnicy mieli do dyspozycji doświadczonego dziennikarza, z którym na bieżąco konsultowali efekty swojej pracy. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali także podstawy fotoreportażu. Przy pomocy własnych aparatów wykonali fotografie do autorskiego reportażu. Teksty i zdjęcia powstałe w czasie warsztatów zostały opublikowane na stronie Centrum Kultury Wrocław - Zachód i w mediach społecznościowych. Warsztat przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną i słuchu.

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • KOMIKSOWE - podczas zajęć uczestnicy (od 5 do 10 osób) z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, słuchu i pełnosprawni poznali podstawowe zasady i techniki tworzenia komiksów; pod okiem profesjonalnego scenarzysty i rysownika komiksów przygotowali swoje pierwsze, krótkie, kilkuobrazkowe historie. Warsztaty miały nie tylko charakter edukacyjny, ale też terapeutyczny. Uczestnicy mieli okazję wyrazić w nietypowy sposób emocje, z którymi zmagają się na co dzień. Ćwiczenia pozwoliły  osobom z niepełnosprawnością i pełnosprawnym na spotkanie i szczególną wymianę myśli wyrażoną w formie komiksu.

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • CUKIERNICZE - uczestnicy warsztatów (od 5 do 10 osób) zostali wprowadzeni w tajniki cukiernictwa artystycznego; uczestnicy doskonalili m.in. swoje umiejętności manualne i koncentrację. Przed rozpoczęciem zajęć każdy z uczestników otrzymał specjalny pakiet materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania warsztatowych zadań. W trakcie zajęć poznali technikę, a następnie stworzyli dekorację wypieków okolicznościowych (babeczek, tortów, ciast). Efekty pracy uczestników zostały sfotografowane i zamieszczone na stronie CKWZ i w mediach społecznościowych. Warsztat szczególnie adresowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną.

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Każdy z warsztatów składał się z siedmiu trzygodzinnych spotkań (łącznie 21 godzin pracy).

Integracyjne warsztaty wokalne, teatralne, filmowe, literacko-fotograficzne, komiksowe i cukiernicze dla osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnością wystartowały w Centrum Kultury Wrocław - Zachód w połowie września i potrwały do końca października. Do udziału zaproszeni byli zarówno dorośli, jak i młodzież powyżej 18. roku życia.

 

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Wrocławia.

Warsztaty rozpoczęły się 12 września.

Udział był bezpłatny.

 

 

 

Warsztaty KOMIKSU: sobota godz. 15.30-18.30   

Warsztaty TEATRALNE: niedziela godz. 11.00-14.00

Warsztaty LITERACKO-FOTOGRAFICZNE: niedziela  godz. 11.00-14.00

Warsztaty MUZYCZNO-WOKALNE: niedziela godz. 11.00-14.00

Warsztaty  FILMOWE: poniedziałek godz. 10.00-13.00 

Warsztaty CUKIERNICZE: środa godz. 9:45-12.45

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

BEZPIECZNE ZAJĘCIA W CKWZ

Stosując się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Centrum Kultury Wrocław-Zachód wprowadziło dodatkowe środki ostrożności, mające na celu minimalizację ryzyka zachorowania koronawirusem. Wszystkie zajęcia odbędą się z salach, w których na jednego uczestnika przypada co najmniej 4 mkw., przy zachowaniu między prowadzącym a uczestnikami przynajmniej 2 metrów odległości. Z myślą o warsztatach „Drzwi Otwarte – Integracja” Centrum zapewni uczestnikom indywidualne stanowiska pracy. Pracownicy, prowadzący i uczestnicy zostaną wyposażeni w maseczki ochronne, przyłbice, rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji rąk na każdym ze stanowisk pracy. Wszystkie powierzchnie wspólne (klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł) będą czyszczone na bieżąco, a nieklimatyzowane pomieszczenia będą wietrzone po każdych zajęciach.

 

 

 

Nasi partnerzy oraz CKWZ poleca

Zmień styl na bardziej jaskrawy

Steruj komputerem mrugnięciami oczu

Pobierz dodatek czytający tekst na stronie

Pobierz mówiącą przegladarkę internetową