Plakat TON szósty międzynarodowy przegląd twórczości osób z niepełnosprawnością: spektakle koncerty wystawy listopad - grudzień 2022. Organizator Centrum Kultury Wrocław-Zachód, partnerzy Zespół szkół 6 we Wrocławiu, Stowarzyszenie "Ostoja" na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością. Plakat przedstawia elementy graficzne takie jak logo przeglądu, to jest duże napisy TON, z czego litera T jest czarna, O jest żółta a N jest czarna. Poniżej logo i napisu opisującego wydarzenie znajdują się w małych kwadracikach ikonki oznaczające sztukę oraz niepełnosprawności na zmianę w różnych kolorach ulokowane tuż obok siebie. Kolory te to ciemno niebieski, różowy oraz zielony.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-Państwowego Funduszu Celowego.

 

Mają pasję, talent i determinację do realizowania swoich marzeń. Po raz kolejny osoby z niepełnosprawnościami z całego świata zaprezentują swoje umiejętności na scenie Centrum Kultury Wrocław-Zachód. 

Twórczość Osób z Niepełnosprawnością – TON to międzynarodowe, integracyjne prezentacje twórczości osób z różnymi niepełnosprawnościami. Od 2002 roku Centrum Kultury Wrocław-Zachód konsekwentnie realizuje ideę stworzenia nowych rozwiązań programowych, organizacyjnych i technicznych, które pozwolą osobom „wykluczonym z kultury” na rozwijanie artystycznych zainteresowań. Ich uczestnictwo łamie bariery i stereotypy na temat niepełnosprawności.
Od 2015 roku w ramach Twórczości Osób z Niepełnosprawnością odbyło się kilkadziesiąt koncertów, spektakli oraz wystaw w których wzięło udział kilkuset profesjonalnych artystów i amatorów, m.in. z Gruzji, Węgier, Hiszpanii, Francji, Ukrainy i Meksyku. W programie nie brakuje godnej reprezentacji z Polski. Impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, czego dowodem jest stale rosnąca liczba nowych zgłoszeń.
Założeniem projektu jest darmowy odbiór wydarzeń. Jest to możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Wrocławia.

 

„VI MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH-TON”

                                       LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2022R

 

LISTOPAD

25.11

 godz. 11.00 ( PIĄTEK)  – SPEKTAKL TEATRALNY „DWOJE LUDZI” w wykonaniu WTZ Głogów

 

W wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej  „ARKA” w Głogowie

WTZ prowadzi działania terapeutyczne w kilku pracowniach, które ukierunkowane są na szeroko rozumianą twórczość artystyczną, czyli arteterapię, w kilku innych na nabywanie umiejętności zawodowych. Terapia stanowi wielofunkcyjne oddziaływanie edukacyjne i psycho-terapeutyczne, wykorzystuje tkwiące w uczestnikach możliwości rozwojowe, poprawia komunikację interpersonalną, poczucie własnej wartości, stymuluje, rozwija i rozbudza zainteresowania

 

27.11 (NIEDZIELA)

godz.16.00 –wernisaż wystawy pt. „ Z różnej perspektywy”, w wykonaniu Stowarzyszenia OSTOJA + poczęstunek przygotowany przez Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej (partner projektu)

Wernisaż wystawy pt. „ Z różnej perspektywy”, w wykonaniu Stowarzyszenia OSTOJA (partner projektu) + poczęstunek przygotowany przez Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej (partner projektu)

 

„ Z różnej perspektywy”

 

Wystawa jest o  rzeczywistości widzianej przez Artystów i Artystki  Codzienności, tworzących  w zaciszu pracowni Arteterapii w Warsztacie Terapii Zajęciowej  Ostoja oraz   Centrum Terapeutyczno Rehabilitacyjnego Ostoja we Wrocławiu

godz. 17.00 – koncert w wykonaniu  Sylwii Pogwizd

Sylwia Pogwizd jest niezwykłą wokalistką obdarzoną przepięknym głosem, nieprzypadkowo porównywanym do głosu Anny German. Związana z muzyką od najmłodszych lat. Z zawodu jest stroicielem pianin.

Jako niewidoma piosenkarka swoje pierwsze kroki na scenie stawiała już jako nastolatka, podczas licznych festiwali dla osób niewidomych, a także brała udział w licznych konkursach i przeglądach zajmując czołowe miejsca. Sylwia jest zwyciężczynią festiwalu im. Anny Jantar, gdzie zajęła I miejsce, a nagrodę odebrała z rąk Haliny Szmeterling – matki Anny Jantar.

Kocha muzykę, mówi że ją widzi. To ona daje jej siłę do życia. Każdą piosenkę przeżywa osobiście, każdy utwór to inna historia, inny przekaz. Każdemu wykonaniu towarzyszą prawdziwe emocje, które zawsze poruszają publiczność. Uwielbia śpiewać dla ludzi, muzyka to jej indywidualny sposób wyrażania siebie i komunikowania się ze słuchaczami. Żyje muzyką, co słychać w każdym śpiewanym przez nią utworze.

W październiku 2014 zainteresowała się nią ekipa Magazynu Ekspresu Reporterów i wyemitowała reportaż pt. ”Wyśpiewać siebie” w którym Sylwia dała się poznać nie tylko jako utalentowana artystka, ale także jako niezwykle silna i odważna kobieta. Reportaż spotkał się z ogromnym zainteresowaniem widzów TVP.

 

GRUDZIEŃ

 

3 grudnia 2022 (sobota) , godz. 16.00  

Świadomy i aktywny – wernisaż wystawy

Wystawa prac wykonanych różnymi technikami. Znajdziemy tu akcenty zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dzieła uczestników zajęć Polskiego Związku Głuchych powstały pod kierunkiem Heleny Mońki

 

3 grudnia 2022 (sobota) , godz. 17.00  

 

 Fekete Attila Tipor- Węgier, który mieszka w Kecskemét.

 

Był fotografem, a także sprzedawał artykuły fotograficzne.

W 2006 roku stracił wzrok. Było to konsekwencją

wcześniejszego wypadku samochodowego. Po tym wydarzeniu zaczął

aktywnie działać w związku niewidomych w swoim rodzinnym mieście,

a nawet przez pewien czas był w zarządzie związku.

Muzyka była mu zawsze bliska już od wczesnego dzieciństwa.

Zaczął uczyć się gry na fortepianie i brał lekcje śpiewu.

Uczestniczył w wielu festiwalach talentów muzycznych. Koncertował między innymi w

Rumunii, Serbii, Słowacji.

 

 

10 grudnia 2022r. ( sobota)  godz. 17.00

„Dzień Pokoju” – spektakl przygotowany przez grupę teatru muzycznego MTT Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych z Litwy, w której osoby z różnymi niepełnosprawnościami tworzą i występują razem z profesjonalnymi artystami. Grupa jest laureatem Grand Prix wielu Międzynarodowych Specjalnych Festiwali Teatralnych.
„DZIEŃ POKOJU” został przygotowany na specjalne wydarzenie związane z dniem 21 września, w który ogłoszono Międzynarodowym Dniem Pokoju. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zaleciło wszystkim państwom, aby obchodziły ten dzień jako dzień powszechnego pojednania i zaprzestały wszelkich działań wojennych. Tą szczególną okazją – wspólnym projektem artystyczno – społecznym osób niepełnosprawnych, artystów i młodzieży akademickiej Misteria „Dzień Pokoju” zwracamy uwagę na jedną z najbardziej wrażliwych grup społecznych – osoby z niepełnosprawnościami. Jak powiedział Papież Benedykt XVI „(…) jeśli chcesz chronić Pokój – chroń stworzenie”

 

11.12. 2022 godz. 17.00

„Koncert świąteczny”

W ramach „ VI Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych –TON” niewidomi i niedowidzący artyści przy akompaniamencie wrocławskich muzyków zaproszą do wspólnego kolędowania. Usłyszymy znane, a także mniej popularne pastorałki i kolędy bożonarodzeniowe, które wprowadzą nas w atmosferę nadchodzących świąt. W koncercie wystąpią: Katarzyna Nowak, Monika Czerczak, Emilia Stalmach, Anna Wereszczyńska, Iwona Zięba, Karolina Żelichowska, Łukasz Baruch, Grzegorz Dowgiałło, Mariusz Trzeciak, a akompaniować im będzie Trio Krzysztofa Żesławskiego. Gościem specjalnym będzie charyzmatyczna wrocławska wokalistka Natalia Lubrano.

Informacje

Data: 25/11/2022

Data zakończenia: 11/12/2022

Miejsce: Centrum Kultury Wrocław-Zachód

Koszt: bezpłatnie

Newsletter

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!