Opis

Opis realizacji: 19/11/2021 - 19/12/2021

Projekt „5 Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami-TON” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Wrocław.
Plakat, Dofinansowany ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Kultura dostępna. Piąty międzynarodowy przegląd twórczości osób niepełnosprawnych  - ton dofinansowane 73000 zł całkowita wartość 126500 zł.
Twórczość Osób z Niepełnosprawnością – TON to międzynarodowe, integracyjne prezentacje twórczości osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Od 2002 roku Centrum Kultury Wrocław-Zachód konsekwentnie realizuje ideę stworzenia nowych rozwiązań programowych, organizacyjnych i technicznych, które pozwolą osobom „wykluczonym z kultury” na rozwijanie artystycznych zainteresowań.
Ich uczestnictwo łamie bariery i stereotypy na temat niepełnosprawności.
Od 2015 roku w ramach Twórczości Osób z Niepełnosprawnością odbyło się kilkadziesiąt koncertów, spektakli oraz wystaw w których wzięło udział kilkuset profesjonalnych artystów i amatorów, m.in. z Gruzji, Węgier, Hiszpanii, Francji, Ukrainy i Meksyku. W programie nie brakuje godnej reprezentacji z Polski. Impreza cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, czego dowodem jest stale rosnąca liczba nowych zgłoszeń.
Założeniem projektu jest darmowy odbiór wydarzeń. Jest to możliwe m.in. dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Urzędu Miasta Wrocławia.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach w wielu dziedzinach sztuki (muzyka, teatr, film).

Program TONu 2021:
-„W czterech ścianach” – wernisaż wystawy
niedziela 21 listopada godz. 16:00/ wstęp za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym
Wernisaż wystawy podopiecznych Stowarzyszenia „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
– Clair Butler – koncert
niedziela 21 listopada godz. 17:00/ wstęp za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym
Clair Butler – artystka z Irlandii jest klasycznie wyszkolonym mezzosopranem. Ukończyła szkolenie poziomu Grade 8 w CIT Cork School of Music. Posiada również tytuł licencjata i magistra etnomuzykologii na University College Cork, gdzie obecnie kończy doktorat. W 2018 wydała swój pierwszy album „Stormy Weather”, z którego 10% dochodu przekazywany jest na rzecz Irish Guide Dogs for the Blind.
Artystka występowała w takich miejscach jak Katedra Westminsterska w Londynie, czy Bazylika św. Piotra na Watykanie.
Clair Butler: https://clairbutlersinging.com/
– Iza Diana Ihnatiuc – koncert
piątek 26 listopada godz. 12:00/ wstęp za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym
Artystka jest Rumunką, mieszkającą od 5. roku życia w Rzymie. Śpiew jest jej pasją od dziecka. Jej zainteresowania nie ograniczają się do konkretnego stylu. Inspiruje się wieloma artystami i gatunkami muzycznymi.
– Tomasz Kowalski – koncert
niedziela 28 listopada godz. 17:00/ wstęp za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym
Tomasz „Kowal” Kowalski zdobył popularność jako zwycięzca czwartej edycji „Must Be The Music”. Jest wokalistą zespołu FBB oraz brał udział w spektaklu teatralnym „Skazani na Bluesa” w reżyserii Arkadiusza Jakubika, grając w nim postać Ryszarda Riedla. Niestety, rozwój jego muzycznej kariery został zahamowany po wypadku motocyklowym w 2014 roku, w wyniku którego doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego i paraliżu, po którym musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Jego głos nie stracił jednak swojego charakteru i mocy, a „Kowal” jest wciąż żywiołem na scenie.
– Szopka Krakowska – spektakl
piątek 3 grudnia 2021 godz. 11:00/ wstęp za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym
Zapraszamy na spektakl Środowiskowego Domu Samopomocy „Magnolia” z Opola w ramach projektu „5 Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami-TON”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Magnolia” daje wsparcie i pomoc w codziennym życiu osobom chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie. W domowej atmosferze realizuje nowoczesne metody terapeutyczne. Zakres działania: terapia zajęciowa, treningi umiejętności społecznych, psychoedukacja uczestników i ich rodzin oraz psychoterapia.
– Grazzy Eye – koncert
Piątek 3 grudnia 2021, godz. 13:00/ wstęp wolny za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym CKWZ
Zapraszamy na koncert Grazzy Eye w ramach projektu „5 Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami-TON”.
Grazzy Eye – śpiewa, gra na saksofonie, oboju, fortepianie i gitarze. Pierwszy utwór napisał, gdy miał 12 lat. Studiuje w Konserwatorium Muzycznym w Wilnie. Uczestniczył i zdobywał nagrody w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych, śpiewał także w półfinale Eurowizji.
– Már Gunnarsson – koncert
niedziela 5 grudnia 2021, godz. 17:00/ wstęp wolny za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym CKWZ
W zeszłym roku on-line, w tym na żywo w naszej sali widowiskowej – zapraszamy na koncert Mára Gunnarssona !
Már jest muzykiem, gra na pianinie, komponuje i śpiewa. Brał udział i wygrywał wiele konkursów, między innymi w Lions World Song Festival 2019 w Krakowie.
Jego debiutancka płyta (nagrywana w Polsce i Islandii) okazała się muzycznym wydarzeniem na wyspie. Pomimo swej niepełnosprawności żyje pełnią życia, komponując, wykonując i nagrywając swoją muzykę, ale także prowadząc równolegle karierę sportową (szereg rekordów islandzkich i światowych w pływaniu).
– Cabaret Artaud – spektakl
niedziela 12 grudnia 2021 godz. 17:00/ wstęp wolny za zaproszeniem dostępnym w Dziale Programowym
Zapraszamy na spektakl w wykonaniu Studio Citadela z Czech, w ramach projektu „5 Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami-TON”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Artaud nazwał swoją apokaliptyczną wizję współczesnego teatru „i jego sobowtóra” już w 1938 roku.
Szalony Artaud, francuski poeta i dramaturg, cierpiący, zbuntowany, wiecznie poszukujący… Wybitny przedstawiciel europejskiego awangardy międzywojennej. Idea „okrutnego teatru” w zasadniczy sposób wpłynęła na współczesne sztuki sceniczne. Przez całe życie zmagał się z chorobą schizofreniczną, która wpłynęła i niejako przewidziała jego mistrzowskie dzieło i filozofię. Zespół Teatralny Bohnice przy Studiu Citadela wystawił produkcję w 2011 roku, później również w udanej wersji międzynarodowej, z którą do dziś występuje na zagranicznych festiwalach.
Studio Citadela to stowarzyszenie obywatelskie założone w 1992 roku w Pradze. Jego misją jest tworzenie miejsca kreatywnego rozwoju dla artystów eksperymentalnych, młodych autorów i osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w centrum kulturalno-społecznym w Pradze.
– Leszek Kopeć
Niedziela 12 grudnia 2021, godz. 18:00/ wstęp wolny za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym CKWZ.
Leszek Kopeć – autor i wykonawca piosenek, dziennikarz radiowy, laureat wielu przeglądów i festiwali piosenki turystycznej. Współpracownik Radia Wrocław i Polskiego Radia Opole. Od 1989 roku prowadzi w Radiu Wrocław nocną audycję „Muzyczna cyganeria”, poświęconą głównie piosence autorskiej, piosence poetyckiej oraz piosence turystycznej. Jest także redaktorem naczelnym i twórcą internetowego Radia Szafir, które po kilku latach zmieniło nazwę na Radio Muzyczna Cyganeria. Leszek Kopeć wystąpi w ramach projektu „5 Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami-TON”.
– Monika Kuszyńska
Niedziela 19 grudnia 2021, godz. 17:00/ wstęp wolny za zaproszeniami dostępnymi w Dziale Programowym CKWZ.
Zapraszamy na widowisko świąteczne w ramach projektu „5 Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami-TON”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W widowisku zobaczymy spektakl muzyczny w wykonaniu Moniki Kuszyńskiej! – polska piosenkarka i autorka tekstów. W latach 2000–2010 wokalistka zespołu Varius Manx, z którym wydała trzy albumy studyjne: Eta, Eno, Emi. Od 2009 artystka solowa, wydała album studyjny pt. Ocalona. Laureatka Superjedynki. Reprezentantka Polski w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. Była uczestniczką bądź bohaterką programów i reportaży telewizyjnych. Prowadzi działalność charytatywną, głównie na rzecz osób niepełnosprawnych, za co została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Św. Brata Alberta. Przed spektaklem muzycznym wystąpi niewidomy piosenkarz, multiinstrumentalista Grzegorz Dowgiałło.
Plakat TON - Twórczość Osób Niepełnosprawnych 2021 V Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością. Plakat przedstawia kolorowe znaczki kojarzące się z niepełnosprawnościami, które znajdują się na słupkach wykresowych. Napis TON to litera T w kolorze czarnym, O w kolorze żółtym i N w kolorze czarnym.

Newsletter

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!