Opis

Opis realizacji: 12/09/2020 - 25/10/2020

KULTURA KLUCZEM OTWIERAJĄCYM KAŻDE DRZWI

PROJEKT – DRZWI OTWARTE – INTEGRACJA

 

„Drzwi Otwarte – Integracja” to projekt, którego misją jest edukacja i rozwijanie artystycznych pasji osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych. Przez dwa miesiące sześć grup: teatralna, muzyczno-wokalna, filmowa, literacko-fotograficzna, komiksowa i cukiernicza współpracowały m.in. nad spektaklem, koncertem, reportażem, filmem i komiksem.

W życiu codziennym zwykle tylko się mijają. Wiedzą o sobie, jednak podchodzą do siebie bez ciekawości. Osoby zmagające się z niepełnosprawnościami i pełnosprawne. Centrum Kultury Wrocław Zachód od 2002 roku konsekwentnie realizuje ideę stworzenia nowych rozwiązań programowych, organizacyjnych i technicznych, które pozwolą osobom „wykluczonym z kultury” na rozwijanie artystycznych zainteresowań. Tym razem zaprasza do spotkania, które ma stać się pomostem do wzajemnego porozumienia i szansą do rozwijania artystycznych pasji.

Głównym celem warsztatów w ramach „Drzwi Otwarte – Integracja” jest współpraca osób reprezentujących różne kultury, języki i percepcje świata. Chcieliśmy pobudzić potrzebę odbioru kultury, a także zapewnić uniwersalną przestrzeń do spotkania i ekspresji jednych i drugich w muzyce, teatrze oraz filmie animowanym. Udział w zajęciach wpłynął korzystnie na integrację osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych,  myślenie abstrakcyjne, a także zainspirowało do podejmowania kolejnych działań artystycznych.

W połowie września Centrum Kultury Wrocław – Zachód rozpoczęło sześć rodzajów warsztatów:

  • WOKALNE – zajęcia skierowane do 5-10-osobowej grupy osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu oraz pełnosprawnych. Uczestnicy pod okiem profesjonalnych muzyków i wokalistów pracowali indywidualnie oraz w grupie nad wybranymi przez siebie i prowadzących utworami. Celem było doszlifowanie swoich potencjałów i możliwości wokalnych, prezentując się przed innymi warsztatowiczami, ucząc się zrzucać z siebie tremę i udowadniając, że pracą można osiągnąć naprawdę wiele.

GALERIA ​ZDJĘĆ

 

  • TEATRALNE – 5-10-osobowa grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną lub ruchową i pełnosprawnych stworzyło wspólny spektakl teatralny. Scenariusz został oparty na podstawie historii Dolnego Śląska i losów jego mieszkańców po II wojnie światowej. Warsztat poprowadziła Angelika Pytel.

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • FILMOWE – warsztaty dla osób z niepełnosprawnością słuchu i pełnosprawnych (od 5 do 10 osób). W trakcie trzygodzinnych spotkań uczestnicy poznali podstawowe techniki realizacji filmów. Efektem warsztatów były filmy krótkometrażowe.

​GALERIA ZDJĘĆ

 

  • LITERACKO-FOTOGRAFICZNE – podczas warsztatów uczestnicy (od 5 do 10 osób) dowiedzieli się jak znaleźć dobry temat na reportaż literacki, jak zbierać materiały, jak „ugryźć” temat, jaka jest rola autora oraz jak skomponować zebrany materiał w spójną całość. Po zapoznaniu się z teorią uczestnicy mieli okazję stworzyć autorskie reportaże na wybrany przez siebie temat. Uczestnicy mieli do dyspozycji doświadczonego dziennikarza, z którym na bieżąco konsultowali efekty swojej pracy. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali także podstawy fotoreportażu. Przy pomocy własnych aparatów wykonali fotografie do autorskiego reportażu. Teksty i zdjęcia powstałe w czasie warsztatów zostały opublikowane na stronie Centrum Kultury Wrocław – Zachód i w mediach społecznościowych. Warsztat przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną i słuchu.

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • KOMIKSOWE – podczas zajęć uczestnicy (od 5 do 10 osób) z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, słuchu i pełnosprawni poznali podstawowe zasady i techniki tworzenia komiksów; pod okiem profesjonalnego scenarzysty i rysownika komiksów przygotowali swoje pierwsze, krótkie, kilkuobrazkowe historie. Warsztaty miały nie tylko charakter edukacyjny, ale też terapeutyczny. Uczestnicy mieli okazję wyrazić w nietypowy sposób emocje, z którymi zmagają się na co dzień. Ćwiczenia pozwoliły  osobom z niepełnosprawnością i pełnosprawnym na spotkanie i szczególną wymianę myśli wyrażoną w formie komiksu.

GALERIA ZDJĘĆ

 

  • CUKIERNICZE – uczestnicy warsztatów (od 5 do 10 osób) zostali wprowadzeni w tajniki cukiernictwa artystycznego; uczestnicy doskonalili m.in. swoje umiejętności manualne i koncentrację. Przed rozpoczęciem zajęć każdy z uczestników otrzymał specjalny pakiet materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania warsztatowych zadań. W trakcie zajęć poznali technikę, a następnie stworzyli dekorację wypieków okolicznościowych (babeczek, tortów, ciast). Efekty pracy uczestników zostały sfotografowane i zamieszczone na stronie CKWZ i w mediach społecznościowych. Warsztat szczególnie adresowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Każdy z warsztatów składał się z siedmiu trzygodzinnych spotkań (łącznie 21 godzin pracy).

Integracyjne warsztaty wokalne, teatralne, filmowe, literacko-fotograficzne, komiksowe i cukiernicze dla osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnością wystartowały w Centrum Kultury Wrocław – Zachód w połowie września i potrwały do końca października. Do udziału zaproszeni byli zarówno dorośli, jak i młodzież powyżej 18. roku życia.

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Wrocławia.

Warsztaty rozpoczęły się 12 września.

Udział był bezpłatny.

 

Warsztaty KOMIKSU: sobota godz. 15.30-18.30

Warsztaty TEATRALNE: niedziela godz. 11.00-14.00

Warsztaty LITERACKO-FOTOGRAFICZNE: niedziela  godz. 11.00-14.00

Warsztaty MUZYCZNO-WOKALNE: niedziela godz. 11.00-14.00

Warsztaty  FILMOWE: poniedziałek godz. 10.00-13.00

Warsztaty CUKIERNICZE: środa godz. 9:45-12.45

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Plakat. Drzwi otwarte integracja Warsztaty dla młodzieży i dorosłych: muzyczno-wokalne, teatralne, cukiernicze, komiksowe, literacko-fotograficzne, filmowe. Zachowujemy rygor sanitarny, podejmujemy wszystkie możliwe działania, aby udział w naszych wydarzeniach był bezpieczny. Plakat przedstawia tęczę wynurzającą się z otwartych drzwi

Newsletter

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!