Młody mężczyzna w fartuchu w kolorowe pasy pionowe wylewa farbę z dzbanka na podobrazie

Prace wykonane metodą puringu, czyli malowania przez wylewanie! Pouring jest obecnie bardzo popularną metodą tworzenia abstrakcji. Pigmenty mieszając się tworzą niesamowite, psychodeliczne wzory.

Prace zostały wykonane przez podopiecznych z Ośrodka Terapeutycznego Tacy Sami. Wychowankami Ośrodka są osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

grupa osób przy stole warsztatowym, na którym są farby i kubeczki

Świetlica Terapeutyczna Tacy Sami została powołana do życia 30 lat temu. Od 2 lat funkcjonuje pod skrzydłami Fundacji Potrafię Pomóc. Na zajęcia aktywnie uczęszcza 13-15 osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ze sprzężeniami, spektrum autyzmu i czynnymi padaczkami. Nazwa Tacy Sami została wybrana przez samych uczestników. Chcemy pokazać, że mimo naszych ograniczeń, jakimi są niepełnosprawność ruchowa, intelektualna czy sprzężona, to jesteśmy TACY SAMI, jak inni, których mijamy na ulicy.

W świetlicy prowadzone są działania terapeutyczne na rzecz dorosłych osób z niepełnosprawnością mającym na celu usprawnianie i aktywizację psychiczną, fizyczną i społeczna. Prowadzone zajęcia z zakresu treningu umiejętności społecznych obejmują treningi komunikacji, asertywności, rozwiązywania konfliktów, nawiązywania relacji i podtrzymywania rozmowy. Kolejnymi treningami są: trening budżetowy, trening higieniczny i trening porządkowy. Podczas tych zajęć uczestnicy nabywają umiejętność planowania wydatków, dysponowania własnym budżetem, istoty higieny osobistej oraz porządkowania przestrzeni wokół siebie, włączając także naukę obsługi sprzętów użytku domowego, takich jak: odkurzacz, pralka, zmywarka, mikrofalówka, myjka do okien.

W obrębie muzykoterapii wykorzystujemy metody: gry na instrumentach metodą Orpha, grę na dzwonkach chromatycznych, grę na bum bum rurkach, rytmikę, grę na keyboard, śpiew i relaksację. W obrębie choreoterapii są to: taniec z chustą do tańca, taniej w kole, improwizacje taneczno-ruchowe oraz nauka układów tanecznych.

Prowadzone są codzienne zajęcia z kinezyterapii, takie jak: gimnastyka poranna, joga, nordic walking, konkursy i rywalizacje sportowe oraz wyjścia na siłownie plenerową. Prowadzone są masaże na profesjonalnym fotelu do masażu i drenażu limfatycznego. Każdy uczestnik odbywa 1 serię masażów w miesiącu. Seria składa się z 5 masażów trwających do 20 minut, dopasowanych techniką i intensywnością do indywidualnych potrzeb i problemów każdego z uczestników.

W świetlicy odbywają się treningi podtrzymujące funkcje poznawcze, takie jak: liczenie, pisanie, czytanie, logiczne myślenie, koncentracja uwagi i pamięć. Uczestnicy są angażowani także w zajęcia kulinarne, zapoznają się z zasadami zdrowego żywienia, planują zakupy.

Jedną z ulubionych aktywności uczestników jest arteterapia, w obrębie której stosowane są techniki pouringu, decoupagu, witraży, kolażu, ikebany, sutaszu, malowania obrazów

Wystawa realizowana w ramach VII Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością TON.

Wstęp wolny 

Afisz TON szósty Międzynarodowy Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami Listopad grudzień 2023 wstęp wolny. Na niebieskim tle widnieją piktogramy symbolizujące oznaczenia dla niepełnosprawnych

Informacje

Data: 02/12/2023 16.30

Miejsce: hol kolorowy

Koszt: bezpłatne

Newsletter

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!